תחרות רחפנים

תחרות הרחפנים לחטיבות העליונות - Skillz Makerz

14 בנובמבר 201812:37

על התחרות- תלמידות ותלמידי החט"ע בונים רחפנים ומטיסים אותם !

בעתיד הלא רחוק, יזדקק כל אחד או אחת להבין טכנולוגיה, להשתמש בה ולדעת להפעיל אותה בצורה מיטבית.
יתרון רב יהיה למי שידעו לבנות, לתכנת, לחשב, לייצר ולעצב טכנולוגיות - למייקרים (makers).

בעולם הטכנולוגי כיום נדרשות יכולות של תכנות, אבל לא רק, גם יכולות של מייקרים: יכולות פירוק והרכבה, חיבור ובניה, שאלת שאלות ופתרון בעיות. את כל אלו ניתן לפתח בשילוב שבין תוכנה, אלקטרוניקה ומכטרוניקה. השנה, בחרנו להשיק את תחרות המייקרים של משרד החינוך באמצעות בניית, הטסת ותכנות רחפנים. התחרות תתבסס על תכנית לימודים חדשנית בתחום האלקטרוניקה והתכנות ותחשוף הן את המורים והן את התלמידים לעולם תוכן חדשני הממשיך לגדול ולהתפתח בקצב מהיר. התכנית מעודדת עשייה והתנסות מעשית משותפת לתלמידים תוך דגש על פיתוח טכנולוגי מתקדם המשלב עבודת צוות וחשיבת עמיתים. התלמידים ירכשו ידע בתחומים רבים כגון אווירונאוטיקה, אלקטרוניקה, סנסורים, מכניקה,אלגוריתמיקה ובקרה. התכנית מבוססת על עבודה מעשית והשתתפות פעילה של התלמידים בבניית הרחפן, פיתוח תוכנה והטסתו.

במהלך התחרות יקבלו הקבוצות משימות ואתגרים, אותם יצטרכו לבצע ולהעלות לאתר התחרות. בתי ספר שיגיעו להישגים גבוהים במהלך התחרות ישלחו נבחרת בת 5-10 תלמידות ותלמידים לשלב הגמר, אשר יתקיים במסגרת אליפות הסייבר הישראלית בשבוע הראשון של אפריל 2019.

בשנה"ל תשע"ח (2018) משרד החינוך השיק לראשונה, במסגרת אליפות הסייבר, תחרות מייקרים בתחום הרחפנים. השתתפו בתחרות כ- 40 בתי ספר. ניתן להתרשם מאירוע הגמר בסרטון.

בשנה"ל תשע"ט (2019) הורחבה התחרות לבתי ספר נוספים והיא מיועדת לתלמידי חט"ע בחינוך הטכנולוגי, המעוניינים להרחיב אופקים וללמוד אלקטרוניקה, תוכנה ועיצוב. ביה"ס יוכל לבקש תקצוב עבור עד 3 קבוצות בחט"ע.

תכנית הלימודים המלווה את התחרות, מוכרת על ידי המפמ"רים לאלקטרוניקה ומחשבים ולמדעי המחשב והנדסת תוכנה, כהערכה חלופית (30%). ביה"ס המעוניין ללמד תכנית זו כהערכה חלופית, יגיש בקשה למפמ"ר הרלוונטי (נספח ב' במסמכי הקול הקורא לתקצוב).

שלבי התחרות

שלב בית ספרי - השלב הבית ספרי מורכב מ-8 משימות שיש להגיש מתוכן לפחות 6 בכדי להשתתף בגמר.

אירוע הגמר - אל הגמר יגיעו כאמור הנבחרות שעמדו במינימום הגשות הנדרש אשר נקבע בתקנון התחרות.

רישום

אליפות הרחפנים משלבת חומרה ותוכנה ודורשת ידע טכנולוגי אינטרדיסציפלינרי מהמורה וכן הרשאות הטסת רחפנים. לפיכך מתקצב משרד החינוך את הקבוצות אשר ירשמו לתחרות, על פי קריטריונים משפטיים המפורסמים בקול הקורא הייעודי לתחרות זו. בתחרות יכולים לקחת חלק בתי ספר שתוקצבו באמצעות אחד הקולות הקוראים לתקצוב התחרות, זה של השנה הנוכחית וזה של השנה שעברה.

ההקצבה מטעם משרד החינוך נועדה לרכש רחפנים וערכת משאבים בהתאם למפרט שיפורסם כאן בקרוב. כמו כן נועדה ההקצבה לתשלום עבור מדריכים המסייעים למורה המוביל את התחרות. על המדריכים לענות לסטנדרטים אשר מוגדרים בתקנון התחרות.

בית ספר שתוקצב בשנה שעברה, יתוקצב השנה במרכיבי הדרכה (לפחות 30 ש') ובמרכיבי רכש להשלמת משאבים. בית ספר שתוקצב בשנה שעברה בעבור קבוצה אחת או שתיים יכול לבקש תקצוב להשלמת הצטיידות וכן תקצוב לקבוצה או שתיים נוספות חדשות, להשלמה ל-3 קבוצות.

ניקוד התחרות

בשלב הבית ספרי : על הקבוצות לבצע לפחות שש מתוך שמונה משימות להגשה אשר ניתנות במודל .ערך ניקוד המטלה: 1.5 נקודות סה"כ ניתן לצבור כ- 15 נקודות. קבוצה אשר תגיש פחות מ-6 משימות לא תוכל להשתתף בגמר.

באירוע הגמר : יום הגמר מורכב משלושה חלקים:

> שאלון שיפתח לכל קבוצה לבחירתה כ 15 דקות עם 15 שאלות על החומר הלימודי .( נקודה לשאלה סה" 15 נקודות).

> שתי מטלות בהגרלה מתוך שמונה המטלות ביצוע בזירה.

> שתי מטלות חדשות שיקבלו ביום התחרות- אחת על השולחן ואחת בזירה.


פוסטים אחרונים

תחרות התכנות

21 ביוני 2018

תחרות התכנות לבתי ספר יסודיים וחט"ב - Skillz Junior

קרא עוד

תחרות המתמטיקה

21 ביוני 2018

תחרות המתמטיקה לבתי הספר היסודיים - SKillz Math

קרא עוד

תחרות רחפנים

14 בנובמבר 2018

תחרות הרחפנים לחטיבות העליונות - Skillz Makerz

קרא עוד